David Eagleman „Mózg. Opowieść o nas”

David Eagleman „Mózg. Opowieść o nas” 5.00/5 (100.00%) Głosów: 3 s

Człowiek to niezwykle skomplikowane stworzenie, a mechanizmy, które doprowadziły nas do tego kim teraz jesteśmy, to już totalna bajka i… odjazd. I właśnie, przy tym „odjeździe”, pojawia się nasz pan i władca-  mózg– jeden z najciekawszych i najbardziej tajemniczych narządów, które to znów…. dyrygują nami przez całe życie!

Tym samym, przeczytanie książki Davida Eaglemana było, dla nas, ciekawskich istot, całkowitą i bezsprzeczną koniecznością!

Autor nie udziwnia i w bardzo przystępny i interesujący sposób opowiada o tym, jak funkcjonuje człowiek i jego mózg- dostajemy, więc dawkę podstawowej wiedzy na temat budowy i pracy mózgu, dowiadujemy się jak się kształtuje (od pierwszych dni naszego życia), a także jak jego wynikowe, czyli np. pamięć, są… kruche.

Świat to energia i materia, a to jak przyszło nam go widzieć, to… iluzja. Na przestrzeni lat mózg ludzki osiągnął mistrzostwo w przekształcaniu tej energii i materii w intensywne doświadczenia sensoryczne, dające nam szanse na prawidłowe funkcjonowanie w otaczającym nas świecie. Dzięki naszemu mózgowi, czyli tej niezwykłej maszynie obliczeniowej, mamy możliwość postrzegania kolorów, różnorodności materiałów, dźwięków, czy zapachów.

Albo! To totalnie pokręcone, że mózg jest w stanie oszukać człowieka, wytwarzając fałszywe wspomnienia, które przyjmowane są jako prawdziwe.

Anegdoty, zawarte w książce, bardzo mnie zaciekawiły; przede wszystkim wiedzą, która ukazała mi, do czego, tak naprawdę, nasz mózg jest zdolny. To  fascynujące, jak łatwo można oddziaływać na drugiego człowieka, choć sam, nigdy, nie będzie tego świadom.

Mózg. Opowieść o nas przytoczono historię dotyczącą agresji. W 1966 roku Charles Whitman zabił szesnaście osób, a trzydzieści dwie ranił. Nikt nie spodziewał się po nim tak strasznego aktu… W liście samobójczym, zamachowiec napisał, że coś go do tego pchało i, że zdawał sobie sprawę, że było to złe. W sekcji mózgu Whitmana ujawniono guz naciskający na ciało migdałowate, odpowiedzialne za odczuwanie agresji i lęku…  Czyli, po chwili zastanowienia, możemy spokojnie dojść do wniosku, że mózg panuje nad naszym ciałem, prowadzi nas i oszukuje… To jak nic, powinniśmy go poznać lepiej, bo lepsze jego poznanie, pozwoli nam również… poznać samych siebie.

Eagleman używa ilustracji, przykładów, anegdot, rysunków, zdjęć i wykresów, dzięki czemu, po pierwsze jest ciekawie, a po drugie nie ma problemu ze zrozumieniem treści, czy przekazu.

Bardzo polecam tę książkę, bo nie jest to kolejna opowieść, powielająca i powtarzającą te same, znane nam już, fakty. Nie, tu dostajemy masę ciekawostek, dużo informacji o mechanizmach działania mózgu i taką małą lekcję na temat tego… jak my sami, możemy trochę poszukiwać innych 😉

Podejmijcie decyzję w „dylemacie wagonika”, poobserwujcie ze znajomymi z pozoru, proste w odbiorze rysunki i zdobywajcie wiedzę o tym jak działa nasz mózg, by później, móc to jego działanie podkręcić!!

CzaCzytać!