Meagan Brothers „Dziwna i taki jeden”

Meagan Brothers Dziwna i taki jeden Czaczytać Meagan Brothers „Dziwna i taki jeden”
Meagan Brothers „Dziwna i taki jeden” 4.00/5 (80.00%) Głosów: 1

Odleżała się ta książka u mnie straszliwie długo. Inne projekty, inne zobowiązania, ale też opis na okładce, drażnił. Czemu ? „Poruszająca powieść spod znaku LGBT dla nastolatków” sugerował, że nie skupimy się na samej historii a na edukacyjnej formie, albo tylko na problematyce związanej z orientacją seksualną. A ja? Będę szczera, w powieściach totalnie nie interesuje mnie, czy bohaterowie są homo czy hetero- seksualni, za to, interesuje mnie sam przebieg ich znajomości, a w romansie, to czy im się udało czy nie :)  Tak, wiem… szczęśliwe zakończenia się oklepane, ale ja właśnie takie lubię!

No dobrze, wracając do najważniejszego; w końcu wzięłam się za czytanie i… dobrze, bo to naprawdę fajna książka.

„Dziwna” to obyczajowa młodzieżówka i przyjemnie zaskakuje. Temat stary jak świat; on przyjaźni się z nią, ona przyjaźni się z nim, ale w pewnym momencie jedna strona zaczyna czuć coś więcej i… pojawia się zgrzyt….

Autorka, sprowadziła na swoich głównych bohaterów, problemy maści wszelakiej, jakby chcąc ich doświadczyć każdym, możliwym kłopotem jaki tylko, mógł wpaść jej do głowy; mamy tu więc rodzica alkoholika, porzucenie przez matkę, ucieczkę, związek z dużo starszym partnerem, pierwsze zauroczenia, tajemnice, śmierć, kłamstewka… młodość wystawiona jest na najcięższe z możliwych prób.

Co ciekawe jednak, zrobiła to w taki sposób, że, to nagromadzenie katakalizmów, nawet mnie nie drażniło, ba! Bardzo przyjemnie mi się Dziwną czytało. Złapałam się na tym, że gdzieś w połowie książki, mocno trzymałam kciuki za rozwój pewnej znajomości…

To taka historia, która pokazuje, że przyjaźń jest ważna. Że tolerancja jest ważna, ale przede wszystkim, że nie należy oceniać ludzi po pozorach, po tym z kim sypiają, lub czy grają w szkolnej drużynie czy nie. Liczy się człowiek, to co ma w środku i to czym może się z nami podzielić.

Fabuła idzie do przodu płynnie, często zaskakując zmianą czasu, bądź narratora; bardzo na plus.

Dialogi realistyczne i dobrze zbudowane.

Postacie z tych do których się przywiązujesz i chcesz by wyszli ze wszystkich problemów obronną ręką. No po prostu, jak już się wciągniesz, to musisz poznać ich losy!

Elementy LGBT są istotne dla historii, ale nie górują nad samą opowieścią.

Motyw fanowski z „Archiwum X” skradł moje serce, bo sama oglądałam wszystkie przygody Muldera i Scully :)

Czegoś tu zabrakło, jakiejś głębi i tego trudnego do wychwycenia elementu, który sprawia, że książka zostaje w pamięci na dłużej, ale polecam Dziwną. Przede wszystkim młodym ludziom, którzy czują się trochę zagubieni, bo Brothers świetnie odbiera ten „młodzieńczy świat” i pisze o nim bardzo przystępnym i zrozumiałym językiem. To fajna powieść, taka, która pozwala uwierzyć, że będzie dobrze, choćby nie wiem ile paskudnych rzeczy nas spotkało :)

CzaCzytać i nie bać się zmian, bo są nieuchronne. A, czasem, mogą przynieść wiele dobrego…