Paul Halpern „Gra w kości Einsteina i kot Schrödingera. Zmagania dwóch geniuszy z mechaniką kwantową i unifikacją fizyki”

Paul Halpern Gra w kości Einsteina i kot Schrödingera. Zmagania dwóch geniuszy z mechaniką kwantową i unifikacją fizyki Czaczytać Paul Halpern "Gra w kości Einsteina i kot Schrödingera. Zmagania dwóch geniuszy z mechaniką kwantową i unifikacją fizyki"
Paul Halpern „Gra w kości Einsteina i kot Schrödingera. Zmagania dwóch geniuszy z mechaniką kwantową i unifikacją fizyki” 4.50/5 (90.00%) Głosów: 2 s

Paul Halpern ma na swoim koncie kilkanaście książek popularnonaukowych. Za swoją działalność otrzymał nagrodę literacką Athenaeum Society! Dla tak zakręconych, na punkcie zjawisk wszelakich, osób jak ja, jest więc Autorem idealnym :)

Książka Gra w kości Einsteina i kot Schrödingera to połączenie biografii z literaturą popularnonaukową. Brzmi strasznie, ale czyta się dobrze, bo napisana jest w bardzo przystępny sposób i każdy może po nią sięgnąć, nawet osoby ze znajomością fizyki na minimalnym poziomie. Ciekawe łączenie faktów umila każdą stronę, jak choćby rok urodzenia Einsteina; bo musicie wiedzieć, że problematykę sprzecznych teorii Maxwella i Newtona, zrządzeniem losu rozwikłał właśnie Albert Einstein, który to urodził się w roku śmierci Maxwella! Takich perełek jest tu cała masa, więc ci, którzy lubują się w spiskowych teoriach naukowych, będą mieli używanie 😀

Halpern przybliża nam historię życia i przyjaźni tytułowych bohaterów, okraszając to nauką. Z książki dowiadujemy się co leżało u podstaw teorii względności Einsteina i równania falowego Schrödingera, czym się inspirowali i jak, krok po kroku, dochodzili do swoich odkryć. Dla nas ich osiągnięcia to prawdziwe naukowe giganty, jednakże sami geniusze nie byli nimi usatysfakcjonowani i wspólnie uznali, że ich życiową misją będzie stworzenie teorii wyjaśniającej wszystko! Czy to nie jest niesamowite ?

Żeby jednak nie było tak czysto „fizycznie” Autor opisuje również wydarzenia historyczne, życie osobiste i przede wszystkim zdarzenia, które doprowadziły do przyjaźni pomiędzy Erwinem i Albertem.

Prawo powszechnego ciążenia Newtona, prawa opisujące jak planety krążą wokół słońca, czy pytanie czy ciało materialne może osiągnąć prędkość światła… Wszystko to, jak i sama terminologia podane jest za pomocą metafor w bardzo przystępny sposób, jak np. teoria względności ukazana za pomocą kosmicznego ping-ponga. W wątki naukowe Halpern ciekawie wplata różne wydarzenia, ciekawostki z życia naukowców jak np. konferencja Wiedeńska z 1913… która okazała się punktem zwrotnym w życiu jednego z bohaterów, który to odnosił wtedy wrażenie że cały kosmos pozostaje w zasięgu jego przenikliwego umysłu… Dodając do tego namiętne romanse zarówno Schrödingera jak i Einsteina otrzymujemy naprawdę wybuchową mieszankę! Okazuję się bowiem, że niejedna gwiazda filmowa, wymięka przy celebryckim życiu jakie prowadzili wyżej wymieni!

Książka, czasem przytłacza ilością pojęć, ale dla mnie dodawały one tego geekowskiego smaczku i nie pozwalały na  oderwanie się od czytania. Właściwie to wciąż chciałem więcej. Wiedza jest uzależniająca a zrozumienie niektórych teorii czy praw rządzących wszechświatem jest po prostu fascynujące!

Gra w kości Einsteina i kot Schrödingera spodoba się ludziom zainteresowanym fizyką, ale polecam ją każdemu, bo wielkie umysły mają w sobie coś niesamowitego a ich życie, bywa, zupełnie inne, od naszych wyobrażeń o nim.

Chcecie wiedzieć czemu kot Schrödingera jest „DEAD & ALIVE”? Sięgnijcie po tę książkę!

CzaCzytać ! CzaWiedzieć! CzaRozumieć (albo przynajmniej CzaPróbować 😉 ) !