Rick Riordan „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”

Rick Riordan Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy Czaczytać Rick Riordan „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”
Rick Riordan „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” 5.00/5 (100.00%) Głosów: 3 s

Seria „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”obejmuje następujące tomy: „Złodziej Pioruna”, „Morze Potworów”, „Klątwa Tytana”, „Bitwa w Labiryncie”, „Ostatni Olimpijczyk”

 

Zaczęło się od książek, potem filmy i istne szaleństwo! Świat zupełnie zwariował na punkcie tego dzieciaka…  Półbóg; syn Posejdona i ludzkiej kobiety. O kim mowa? Oczywiście o Percym Jacksonie!!!

O co chodzi w tej serii? Cóż, przede wszystkim, dowiadujemy się że greccy bogowie istnieją i mają się całkiem nieźle. W ukryciu przed śmiertelnikami prowadzą swoje gierki i mają przy tym niezłą frajdę.

Następna ważna rzecz, to fakt, że od starożytności, wiele, to się nie zmieniło i jak romansowali z śmiertelnikami, tak nadal romansują. A co za tym idzie? No jak to co? HEROSI!

Pewien młody chłopak, dwunastoletni, dowiaduje się, w dość mało przyjemnych okolicznościach, że jest synem samego Posejdona. A skoro jest półbogiem, to nie pozostaje mu nic innego jak wyruszyć do obozu herosów i… spotkać swoje przeznaczenie, które z każdym kolejnym tomem, daje mu mocniej popalić.

Nie chce recenzować Wam pojedynczych tomów, bo prawda jest taka, że wszystkie te książki, pomimo, że to odrębne przygody, napisane są bardzo równo i jak już w Wasze ręce wpadnie Złodziej Pioruna, to będziecie musieli iść dalej.

Dlaczego? To świetne historie, napisane fajnym, prostym językiem. Bez sztucznego nadęcia, wchodzisz w świat, z jednej strony tak dobrze ci znany, a z drugiej pełen samych niesamowitych niesamowitości.

Wszystkie tomy połączone są ekipą, która musi walczyć, nie tylko z potworami, ale także z własnym dziedzictwem.  Percy, Grover, Thalia, Jason, Annabeth, Nico, Frank, Bianca, Luke, dzieci Hermesa, Aresa, Hery, Afrodyty, przewija się ich tu cała chmara. A każdy ma swoją historię, swoje brzemię. Trzeba napisać, że Riordan świetnie buduje postacie. Przywiązujesz się do nich, śmiejesz się z nimi (bo humoru jest tu mnóstwo! I to na fajnym, młodym, poziomie), ale też rozpaczasz po każdej stracie.

Naszych bohaterów poznajemy, gdy są dzieciakami, ale przez to, że autor rysuje wszystkie zachodzące w nich zmiany, sprawia, że dorastają, dojrzewają na każdej kolejnej stronie i chcąc nie chcąc, sprawia, że stają się jakąś cząstką nas samych. Herosi z pierwszego tomu, to już zupełnie inne osoby w piątym tomie (która tak naprawdę wcale nie jest końcem ich przygód, ale to kiedy indziej). I za to wielki plus!

Z czym walczy nasza ekipa? Łatwiej byłoby zapytać z czym nie walczy… Bo mamy tu gorgony, hydry, meduzę, olbrzymów- ludożerców, minotaura, cyklopów (choć nie wszyscy są paskudni:)), echidnę i… całą masę innych stworów.

Bogowie są nieobliczalni i kompletnie pokręceni, czasem wyciągają pomocną dłoń a czasem zdradzają i odbierają nadzieję.

Świat przedstawiony? Bajka dla fanów przygodówek. Bo to ten nasz, najzwyklejszy świat w który zostały wplecione elementy mitologii greckiej. Wyjaśnienie czemu, nam zwykłym śmiertelnikom, nie udaję się nic zobaczyć, z jednej strony sztampowe (cały czas mi się wydawało, że już gdzieś o tym czytałam) a z drugiej, pozwala się zastanowić, czy czasem ostatnie zawalenie mostu, nie było spowodowane jakąś szaleńczą walką o losy świata :)

Mitologii cała masa! Ale podana w przystępny i interesujący sposób. Mnóstwo ciekawostek i odniesień, czyta się bardzo przyjemnie.

Akcja mknie do przodu i zaskakuje. Nigdy tak naprawdę nie wiesz co się wydarzy, kto ma jaką tajemnicę, kto zdradzi a kto okażę się najlepszym z sojuszników.

Dużo tu przyjaźni, miłości, rodziny, oddania, tolerancji i wszystkiego co tak lubimy w tych lżejszych książkach… Ale, żeby nie było, też, takich, niosących pozytywne przesłanie i małą, ale tą jak najbardziej na miejscu, naukę,

Skierowana do odbiorcy w każdym wieku! Żadne tam za stary jestem. Trzeba brać, czytać i dobrze się z nimi bawić.

To świetne przygody, od których, bardzo, ale to bardzo trudno się oderwać.

Polecam Wam gorąco, Percy’ego Jacksona, bo to fajny, młody facet, z masą oddanych przyjaciół. Niepojętą wręcz, ilością koszmarnych i z pozoru niemożliwych do pokonania wrogów.  I jeszcze na dodatek, z niezwykle ciekawą familią, boską, można by wręcz rzec :) !

Zanurzcie się w tym świecie mitów i niesamowitych historii a nigdy nie będziecie chcieli go opuścić!!!

CzaCzytać!