Walter Isaacson „Steve Jobs”

Walter Isaacson Steve Jobs Czaczytać Walter Isaacson „Steve Jobs”
Walter Isaacson „Steve Jobs” 4.44/5 (88.89%) Głosów: 9 s

Biografia opiera się na rozmowach z Jobsem i wywiadach z ponad setką osób i jest, na pewno, pozycją kontrowersyjną.

Dla fanów Jobs’a to książka o geniuszu a dla jego przeciwników dowód na to jak wielkim był egoistą i egocentrykiem. Facetem który nie miał czasu na nudę i nigdy nie odczuwał jakiejkolwiek potrzeby „nagięcia” się do życzeń czy kaprysów innych.

W książce nie brakuje niewygodnych faktów i kompromitujących historii; przez wiele lat, Jobs, nie uznawał swojej córki Lisy, nawet po wykonaniu testów na ojcostwo. Podczas pracy w Atari oszukał swojego przyjaciela, Steva Wozniaka (faceta bez którego geniuszu, nie byłoby Apple’a) na 5000$. Apple I i Apple II były autorskimi konstrukcjami Woza, ale to Jobs potrafił zrobić z nich markę, sprzedać produkt. Zdarzało się mu również, wysłuchać czyjegoś pomysłu, by nazajutrz, ogłosić go jako swój własny. Wywyższał się i umniejszał zasługi innych. Dzielił ludzi na dwie grupy, na geniuszy i debili. Nie wierzył w dezodoranty i często głosił, że dzięki wegańskiej diecie nie trzeba się często myć. Dodając do tego jego aroganckie zachowanie, huśtawki nastrojów, wybuchy złości i chodzenie boso w biurze nie powinno was dziwić, że nikt nie chciał pracować z nim w Atari na dziennej zmianie.

Książka obowiązkowa dla fanów i wielbicieli książek na temat rozwoju osobistego. Życie Jobsa obfitowało w całą masę niesamowitych historii, jego zachowanie i decyzję wykraczały poza utarte schematy, czym doprowadził do zrewolucjonizowania świata. Bez niego na pewno nie byłoby iMaca, iPhone’a, iTunes, iPada i nie miałaby miejsca rewolucja przemysłu animowanego, przy użyciu cyfrowej technologii (patrz Pixar!!).

Niezależnie od tego czy uważamy go za narcyza czy geniusza, jego wpływ na dzisiejszy świat jest niepodważalny. Choć ja, tak naprawdę, uważam, że największym talentem Jobs’a była  zdolność do eksploatacji cudzych talentów, uświadamianie innym ludziom, że mogą zrobić więcej niż myśleli, że są zdolni.

To świetna biografia; obiektywna, napisana przystępnym i zrozumiałym językiem. Jest w niej wszystko czego potrzeba do zrozumienia kim był i co tak naprawdę miało wpływ na postać Jobs’a. Dzieciństwo, dojrzewanie, rozwój, ludzie którzy go otaczali, życie zawodowe- mamy tu wgląd w każde ważne wydarzenie czy też osobę.

Polecamy gorąco te drzwi do umysłu geniusza, bo gdy już je otworzycie, to nie będziecie mogli wyjść z podziwu nad tym co się za nimi znajduje!