Kari Hotakainen, Kimi Räikkönen jakiego nie znamy

Kari Hotakainen Kimi Räikkönen jakiego nie znamy Czaczytać Kari Hotakainen, Kimi Räikkönen jakiego nie znamy
Kari Hotakainen, Kimi Räikkönen jakiego nie znamy 4.90/5 (98.00%) Głosów: 10 s

Biografie pokazują drogę jaką obrali ludzie, których historie chcemy poznać. Czytamy o malarzach, pisarzach, politykach, dziennikarzach- wszystkich wielkich tego i minionego świata. Czy Kimi jest wielki ? Oj tak, ten facet to mistrz Formuły 1, a jego pierwsza oficjalna biografia, to… majstersztyk.

Autor, Kari Hotakainen, przedstawił nam Räikkönena od zupełnie innej strony; udał się z nim w długą podróż, zobaczył przygotowania do wyścigów i wtopił się w życie prywatne Mistrza. Przeprowadzał rozmowy, które sukcesywnie nagrywał na dyktafon i myślę, że czuł się niesamowicie, towarzysząc osobie, która to radośnie pomykała za rządową kolumną, albo nieustająco łamała wszelkie drogowe przepisy…

W książce znajdziemy opisy z początków kariery Kimiego jak choćby przechodzenie pomiędzy zespołami, no i wszystkie te ciężkie momenty, które go ukształtowały; barierę językową młodego człowieka, który musiał odnaleźć się w zupełnie innym świecie, problemy finansowe, ale także jego niezwykle luzackie podejście do wszystkich tych niezbyt fajnych życiowo chwil.

Rodzice Räikkönena nie byli zamożni; każdego dnia starali się pomagać swoim synom w spełnianiu ich marzenia o jeżdżeniu w wyścigach. Jak sami mówili, żyli jak cyganie- w lecie zaciągali kredyty, żeby w zimie je spłacać. Hotakainen w niezwykły sposób opisuje tu ludzi, którzy na kartach historii, gdzieś tam znikają przy sukcesie jednego człowieka, a historia drogi Räikkönena do F1 to historia jego ojca, matki, brata, fińskich sponsorów czy mechaników.

Poza tekstem, książka zawiera bardzo dużo zdjęć i kolorowych wstawek, które skutecznie umilają czytanie. Przyjemna budowa, świetna okładka, bardzo dobry styl prowadzenia tekstu; to niezwykle barwna biografia.

Nie mogę Wam zdradzić zbyt wiele smaczków, ale, żeby dać Wam przedsmak tego co znajdziecie w środku, wstęp do kilka zabawnych historii pozwolę sobie przedstawić:
– Kimi uwielbia spać- zasnął nawet w pudle po oponach Bridgestone… Czy na stojąco… w szafie…
– Jego alkoholowe przygody, doprowadzały mnie czasem do wybuchów śmiechu (tego z tych nie do opanowania :) )
– Odbierany jest jako osoba nieśmiała, ale po przeczytaniu książki, jego obraz zupełnie się zmienia; facet potrafił na lotnisku wskoczyć za bagażem do skanera, żeby zobaczyć jak wygląda układ kostny :) Innym razem zmienił lot samolotu na Islandię żeby zobaczyć księżyc (!!), albo powiedział na lotnisku do celników, że wraca z Kolumbii, a fakt, że był pokryty białym proszkiem, tak jakby no… sami rozumiecie :)

Droga do kierowcy F1, wątek z NASCAR, rodzina, zabawne historie z życia, fakt, że Kimi zaczął mówić dopiero w wieku trzech lat… Żeby zrozumieć fenom tego człowieka, potrzeba zagłębić się w jego życie, a Kimi Räikkönen Jakiego nie znamy to pozycja, która da Wam taką możliwość! I to z biletem w pierwszym rzędzie!

CzaCzytać koniecznie, bo to niezwykła opowieść o niezwykłym człowieku.