Paweł Majka „Dzielnica Obiecana”

PawełCzaczytać recenzja książki Majka Dzielnica Obiecana Paweł Majka "Dzielnica Obiecana"
Paweł Majka „Dzielnica Obiecana” 2.63/5 (52.50%) Głosów: 8 s

Pierwsza, wydana polska powieść z Uniwersum Metro 2033! HURRA!!!!!!!!! No, nie do końca…

Akcja „Dzielnicy obiecanej” dzieje się w Krakowie, a dokładnie w naszej nieśmiertelnej Nowej Hucie. Głównym bohaterem jest Marcin, aktor z Federacji Schronów Starej Nowej Huty. Przeciwności losu zmuszają go do opuszczenia swojego domu i wyruszenia wraz ze swoją siostrą Ewą i tajemniczym Duchem na poszukiwanie nowego schronienia.

Książka ma niestety kilka (sporych) minusów. Po pierwsze, sam Marcin, nasz główny bohater, który jest, no cóż, jak by to delikatnie ująć, delikatnie nieświadomy tego z jakimi problemami zmierzyć muszą się ludzie w nowej, postapokaliptycznej rzeczywistości.

Kolejnym minusem jest, na pewno, kiepsko napisany wątek miłosny Ewy i Ducha, którego sztuczność aż kłuje w oczy.

Na próżno szukać też w książce ciekawych postaci. Jedyną, wyróżniającą się, jest Król, który pojawia się (niestety) głównie w prologu.

Mutanty też były kiepsko pomyślane. Autor dał głównie istoty „jednomyślne”, które opierają się na mocy umysłu.

Co do plusów: Paweł Majka wymyślił naprawdę fajny motyw, mianowicie zamiast broni palnej mamy tu kusze i łuki. A! no i pomysły na frakcje też nie były złe.

Nie polecam tej książki. Liczyłem na coś więcej. Myślałem, że pierwsza Polska książka z Uniwersum będzie tysiąc razy lepsza. Zawiodłem się.

Pan Majka pisze kontynuację i mocno wierzę, że będzie lepsza.