Terence Robertson, „Wilk na Atlantyku” Biografia Otto Kretschmera

Terence Robertson, Wilk na Atlantyku Biografia Otto Kretschmera Czaczytać Terence Robertson, „Wilk na Atlantyku” Biografia Otto Kretschmera
Terence Robertson, „Wilk na Atlantyku” Biografia Otto Kretschmera 4.00/5 (80.00%) Głosów: 4 s

Jest to przede wszystkim książka, która nie kontynuuje stereotypu złych Niemców i szlachetnych Aliantów.  Pokazuje człowieka który był, jest i będzie „podwodną legendą”! Zanaczam, że nie jest to pełna biografia Otto Kretschmera. Książka o „najtchórzliwszym z łajdaków”, największej „armacie” Kriegsmarine, „królu tonażu”, człowieku, który zadał przeciwnikowi większe straty na morzu, niż jakikolwiek inny dowódca jakiejkolwiek marynarki w jakiejkolwiek wojnie.

Książkę czyta się rewelacyjnie; poznajemy historię początku służby Otto Kretschmera, dowodzenia okrętem U-23 a poźniej U-99, oraz czasy które spędził w niewoli.

Z przerażeniem (i zapartym tchem) obserwujemy wojnę na Atlantyku,  bezsilność sił alianckich w walce z u-bootami w pierwszym okresie wojny.

Kretschmer, w swojej karierze wojennej zatapiał statek po statku, siejąc postrach wśród konwojów alianckich i budził przerażenie w osobach odpowiedzialnych za ich ochronę.

Możemy też poznać kodeks żołnierza i marynarza okrętu podwodnego jak i taktykę działań Kapitana U-99.

W książce brakuje historii prywatnego życia Kapitana Otto Kretschmera, nie wiemy więc co go ukształtowało, wpływało na to jakim stał się człowiekiem jak i tego, dlaczego akurat jego, nie pochłonęła gorączka nazizmu.

Nie jest to pełna biografia, a raczej zapis działań bojowych i niestety  znajdziemy w niej  kilka, historycznych, błędów, ale jest to obowiązkowa pozycja dla fanów wojen na morzu.

To niesamowita historia, którą powinien poznać każdy.

Poczuj potęgę tych olbrzymich maszyn i wielkiego człowieka, który nimi dowodził.